2.6. Výlet do Svatého údolí Inků

Na ráno jsem si objednal snídani na trošku dřívější dobu. Čeká mě výlet do Svatého údolí Inků (Sacred valley). Výlet jsem si zaplatil u agentury, se kterou jsem šel Salkantay trek. V 7:30 se do hotelu dostavuje můj průvodce. Menší, trošku podsaditý chlapík, který se jmenuje John. Jdeme na jedno náměstí, kde čeká řidič s dodávkou.
Nakonec jsme jen 4. Já, dáma z Brazílie a pár také z Brazílie. Jedeme vstříc posvátné údolí Inků. První zastávku máme v městečku Chinchero. Zde absolvujete velmi zajímavou návštěvu místních obyvatel, spíše tedy žen. Ve velkém dvoře probíhá ukázka zpracování lamí vlny, včetně způsobu barvení. Je tu také takový velký domek pro morčata. Prohání se jich tam asi dvacet. Chudáci netuší, že skončí jako delikatesa. Součástí ukázky je následně možnost zakoupit některé předměty od místních. Zejména krásné barevné deky, ponča, rukavice, svetry, atd. Všechno většinou z vlny lamy alpaka.







Musím říct, že jsem za tuto interakci s místními vděčný. Člověk aspoň vidí jak se ty jejích pestrobarevné oděvy, dečky, ponča, čepici a mnoho dalšího vyrábí. Takže je jasné, že jsme si všichni něco koupili. Dále pokračujeme prohlídkou městečka. Velmi zajímavé je, že Španělé stavěli jejich budovy na kamenných základech Inků. Bylo to z toho důvodu, že jejich původní stavby vždy poničilo zemětřesení. Naopak stavby Inků vždy odhodlaly. Na velké planině hned za městem se suší jedná z hlavních zemědělských komodit  - brambory. Jsou tu k vidění také terasy, které sloužily Inkům k zemědělské produkci.




Posléze se přesouváme do města Ollaytantambo. Zde je další významné incká památka. Jedná se z části o vojenské sídlo, kde žil vojevůdce Pachacutec. Jsou tu také terasy a dva chrámy. Vše vybudováno v souladu se sluneční aktivitou. Inkové se hodně řídili dle slunce. Podřizovali tomu své zemědělské aktivity. Opět musím velmi obdivovat dokonalé opracování mnohatunových kamenných kvádrů. John nám vše trpělivě vysvětluje. Je tu působivé místo. Jiné nech Machu Picchu, ale také má svoji energii. Když si dostatečně užijeme těchto působivých ruin, vyrážíme na oběd.



Oběd je noblesní. Restaurace je ve velkém koloniálním domě. Jídlo je formou bufetu a výběr je skutečně pestrý. Začíná se startérem, polívka plus zelenina a olivy. Kdo co chce. Pak hlavní chody, spousta různých jídel, včetně lamího masa. Na závěr nesmí chybět dezert. Já si k tomu ještě dávám čaj z kokových lístků.

Poslední zastávkou na naši cestě po památkách Sacred Valley je město Pisac. Nejprve se jedeme podívat na obrovský rozsáhlý komplex teras, které se rozprostírají nad městem. Je to největší incká farma v širokém údolí. Je to skutečně impozantní areál. Inkové tu vypěstovali plodiny, které pak distribuovali v širším okolí jejich říše. Na závěr se přesouváme do tržiště ve městě Picas. Tedy nás John zavede do místní šperkařské dílny, kde nám ukazují způsob výroby šperků. Pracují se stříbrem a místními drahými kameny. Jejich šperky reprezentují motivy Inků, ale i starobylé motivy.







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Cestování s vůní alkoholu

22. – 23.6. Sklízím banány, zakládám další pokusy a budí mě opice

Pátek 13. 7. – Divoká plavba na San Cristóbal