Cestování s vůní alkoholu

Možná se zdá, že tento příspěvek trošku vybočí charakterem tématu z hlavní line blogu. Je to ale jen zdání, protože úzce souvisí s mým cestováním. Kromě magnetek na ledničku si vozím z cest i alkoholické nápoje. Nejsem alkoholik, ale výhoda takového suvenýru je, že vydrží velmi dlouho bez zásadních změn kvality. Tedy jen do doby než ho vypijete. Navíc každá země má své typické alkoholické nápoje, které jsou vyráběné z rozličných surovin exotického původu. Další výhodou je téměř 100% jistota, že takový suvenýr byl skutečně vyroben v navštívené zemi, nikoliv v Číně (což je v drtivé většině pravda u magnetků).
Takže jdeme na to. Udělal jsem revizi svých alkoholických suvenýrů. Pojďme si společně tuto inventuru projít. Kdo má rád pořádek a přehled nechť využije níže uvedenou tabulku, kde najde základní údaje o mém inventáři. Řazení je dle vzdálenosti z Brna (pragocentristi mi snad odpustí).


Název Definice Země původu Vzdálenost z Brna % objem alkoholu místo výroby
Včelovina medovina Slovensko 98 13 Smolenice
Bailoni wachau meruňkový likér Rakousko 114 40 Krems an der Donau
Marillenlikör meruňkový likér Rakousko 253 22 Weichselbaum
Leibwächter bylinný likér Rakousko 305 35 Salzburg
Cezar Vinjak brandy Chorvatsko 379 40 Záhřeb
Zubr Vodka Typická vodka z Polska Polsko 482 40 Lublin
Limoncello citronový likér Itálie 637 22 Paratico
Bobeliíne brusinkový líkér Litva 773 35 Alytus
Medovina alkoholický nápoj vyrobený z medu Litva 852 15 – 25 Vilnius
Black Balsam likér z černého rybízu Lotyšsko 997 30 Riga
Aquavit bramborový destilát Norsko 1250 41,5 Oslo
Pirita bylinný likér Estonsko 1255 40 Tallinn
Lapponia Lakka likér z plodu rostliny ostružiník moruška Finsko 1303 21 Turku
Metaxa Vinná Brandy Řecko 1366 38 Kifisial
Patxaran Baraňano likér z trnek Španělsko 1654 25 Amurrio
Ouzo anýzový aperitif Řecko 1703 40 Ródos
Ararat vinný destilát Arménie 2408 40 Yerevan
Lava brusinkový likér Island 2814 20 Reykjavík
Licor de Banana banánový likér Portugalsko (ostrov Madeira) 3338 20 Estreito da Calheta
Poncha ovocný koktejl Portugalsko (ostrov Madeira) 3338 16 Estreito da Calheta
Choya Pio japonské švestkové víno Japonsko 8921 14 Osaka
Ama Cong asi rýžová pálenka Vietnam 9509 ?? Buôn Ma Thuột
Pisco Alkoholický koktejl s citronovou šťávou Chile 12342 18 La Serena


Dá se očekávat, že z ohledem na původ budou nejbližší alkoholické nápoje hned ze sousedních zemí. Pouhých 98 km od Brna ve slovenské Smolenici se vyrábí medovina pod obchodní značkou Včelovina. Základní surovinou je samozřejmě med a medovina patří mezi tradiční nápoj v řadě evropských zemích, kde má včelařství tradici. Další takovou zemí, kde najdeme běžně velmi kvalitní medovinu je Litva.
Litevská medovina mě navíc potěšila pěknou kameninovou lahví. Medovina patří spíše ke slabším nápojům s obsahem alkoholu do 20%.
Doslova za kopečky leží Rakousko. Zřejmě si všichni vybaví Alpy a kvalitní lyžařská střediska. Naši jižní sousedé mají také velmi dobře rozvinuté ovocnářství. Není tedy divu, že právě meruňky jsou základem pro likéry obsažené v mé sbírce. O něco dál v Rakousku se vyrábí bylinný likér Leibwächter který zřejmě obsahuje bylinky sbírané na alpských loukách.
Musím říct, že jsem v Chorvatsku nikdy nebyl. Nějak nemusím jet tam, kam desítky tisíc mých spoluobčanů. Nicméně jsem darem dostal chorvatskou brandy Cezar. 





















Na sever od nás v Polsku se občas lidé potřebují taky ohřát. K tomu by zřejmě slabší likér příliš dobře neposloužil. Avšak 40% Zubr vodka už je k tomu jako stvořené. 






Vůni citrusů se mohou pochlubit hned dva nápoje v mojí sbírce. Nějakých 637 km od Brna leží italské město Paratico, kde se vyrábí likér Limoncello. Ten obsahuje šťávy z citrónů. Nicméně větším skvostem je Poncha, která pochází z portugalského ostrova Madeira. Jde o mix pálenky z cukrové třtiny a pomerančového džusu. Osobně mohu potvrdit, že postačí pár doušků ponchy a chmurná nálada je pryč. 
V pobaltských zemích patří likéry mezi oblíbené alkoholické nápoje. Nejseverněji od nás leží Estonsko, odkud pochází bylinný likér Pirita, který nápadně připomíná nám tak známou zelenou. Snad každou nemoc vyléčí a blahodárnými účinky oplývá Black Balsam. Jde o likér z černého rybízu, který pochází z hlavního města Lotyšska Rigy. Osobně mě velmi zaujal bohatou vůní a plnou chutí černého rybízu. Likér z brusinek se pod názvem Bobeliíne vyrábí v Litvě.

 Zastavme se ještě u brusinek. Jde o nenáročnou rostlinku, která snáší i méně příznivé klimatické podmínky. Není tedy divu, že je využita pro výrobu islandského likéru Lava. Ten je navíc filtrován přes lávu a má velmi jemnou chuť.
Dalším severským likérem je Lapponia Lakka, která se vyrábí ve Finsku. Ovoce, která obsahuje připomíná svým vzhledem malinu, nicméně má oranžové zbarvení. Jde o plod rostlinky ostružiník moruška, která se hojně vyskytuje ve severní části Skandinávie. 
Geograficky zůstaneme ještě ve Skandinávii, ale na chvilku opustíme likéry. Drsní norové si oblíbily Aquavit. Jde o bramborovou plánku, která zraje v dubových sudech. Tuto zrání probíhá na lodi. Legendy praví, že nejlepší je Aquavit, který na lodi překoná rovník a v podstatě obepluje celou Zemi. Do některých aquavitů se přidává různé koření. Není to špatné pití, ale rozhodně ne pro slečinky. 
Za dalším pitím si musíme zajet na jih. Ocení ho spíše ženy a obecně ti z vás, kteří inklinujete ke sladkému. Nebudu to dělat příliš napínavé, půjde opět o likéry. Ve Španělsku dělají znamenitý trnkový likér Patxaran Baraňano. Portugalská Madeira je rodištěm banánového likéru, který jsem ještě neměl tu čest ochutnat. 

Sluncem zalité Řecko, je rodištěm vinné brandy Metaxa. Její kvalita se hodnotí délkou zrání v sudech. Druhým typickým nápojem této země je anýzovka Ouzo. Myslím, že oba dva nápoje jsou tak známe, že snad ani nepotřebují bližší seznámení.

Přeneseme se nyní na východ. V Arménii je posvátná hora Ararat národním symbolem, přestože leží dnes na území Turecka. Zřejmě i proto dostal vinný destilát který se vyrábí v Yerevanu název Ararat. 
Blížím se k závěru naší alkoholové pouti. Ten nás zavede až na dálný východ. Po pravdě jsem země původu dotyčných alkoholických výtvorů nenavštívil, ale obdržel darem. Myslím, že i to se počítá. Z exotického Japonska pochází švestkové víno Choya Pio. To vyniká i poněkud netradičním obalem pro tento druh nápoje. Další nápoj pochází z Vietnamu a je pro mě trošku záhadou. Netuším co to přesně je, ale typuji to na rýžovou pálenku. Nebude zajisté problém zajít do tržnice na Olomoucké, kde mi zajisté ochotný vietnamský trhovec prozradí o co přesně jde.


Naše putování zakončíme tak jak se na tento blog patří, tedy v zemi kam se brzy vydám. Z Chile pochází vinný destilát Pisco. O jeho původ vedou spory dvě sousední země Peru a Chile. Nicméně to nás asi trápit nemusí. Důležité je, že existuje i slabší verze tohoto nápoje pod názvem Pisco Sour, kam se přidává šťáva z limetky.


 Věřím, že vás tato alkoholem provoněná pouť zaujala. Pokud nejste abstinenti, nebojte se koupit si likér, destilát, víno, vodku, brandy, whisky či snad i něco exotičtějšího v zemích kam se podíváte. 









Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

22. – 23.6. Sklízím banány, zakládám další pokusy a budí mě opice

Pátek 13. 7. – Divoká plavba na San Cristóbal